ال ای دی های شاخه‌ای ۱۲ ولت-نحوه راه‌اندازی و استفاده صحیح

211
40918
ال ای دی نصب شده در پروفیل

ال ای دی های شاخه‌ای ۱۲ ولت کاربردهای فراوانی دارند. از آن جمله می‌توان به روشنایی زیر کابینت‌ها، روشنایی داخل کابینت‌ها و کمدها، روشنایی تاج و زیر تخت خواب و همچنین نورهای مخفی پشت  میز تلویزیون و دیگر موارد اشاره کرد.

همین کاربرد فراوان سبب شده است تا میزان مصرف این وسیله بسیار بالا باشد و قیمت این نوع روشنایی بسیار پایین بوده و به همین علت بسیار در دسترس است؛ اما بعضی وقت‌ها، ایراداتی به وجود می‌آید که کیفیت کار به علت نقص در ال ای دی ها به‌شدت پایین می‌آید. ازجمله این ایرادات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نور کمتر از حد انتظار
 • سوختن ال ای دی های روی شاخه آلومینیومی
 • ایجاد حرارت بالا
 • نقطه‌نقطه دیده شدن نور

در ادامه مطلب، نحوه صحیح راه‌اندازی ال ای دی های شاخه‌ای توضیح داده‌شده و علت هرکدام از ایرادات فوق بیان می‌گردد.

ال ای دی های شاخه‌ای به‌صورت عام، از یک بستر آلومینیومی تشکیل‌شده است که بر روی آن یک مدار چاپی ظریف قرار دارد که روی آن چیپ های ال ای دی استفاده‌شده است. تفاوت‌های عمده در ال ای دی های شاخه‌ای، نوع چیپ استفاده‌شده، میزان جریان مصرفی، رنگ نور است که اطلاعات مفصلی را در مطلب ال ای دی های شاخه‌ای ۱۲ ولت می‌توان یافت.

انتخاب آداپتور

شمایی از اتصال آداپتور به ال ای دی نواری

ابتدایی‌ترین گام برای راه‌اندازی ال ای دی شاخه‌ای انتخاب، یک آداپتور ۱۲ ولت با جریان کشی مناسب است. با رجوع به جدول موجود در مطلب ال ای دی شاخه‌ای ۱۲ ولت می‌توان به‌راحتی آمپراژ آداپتور موردنیاز را انتخاب کرد. لازم به ذکر است آمپراژهای موردنظر برای یک ال ای دی شاخه ای یک متری است و چنانچه از تعداد بیشتری ال ای دی شاخه‌ای استفاده می‌گردد، می‌بایست آمپراژ موردنیاز را در تعداد ال ای دی شاخه‌ای یک متری ضرب کرد. برای مثال اگر یک شاخه، یک آمپر نیاز دارد، برای ۳ شاخه به ۳ آمپر جریان نیاز است.

چنانچه جریان دهی آداپتور موردنظر کمتر از میزان مصرفی ال ای دی شاخه ای باشد، جریان کافی به ال ای دی شاخه‌ای نرسیده و ال ای دی ها کم‌نورتر دیده می‌شوند. که این امر در آداپتور می‌تواند ایجاد مشکل نماید.

تبادل حرارتی مناسب

انواع پروفیل ال ای دی به همراه طلق مات
انواع پروفیل ال ای دی به همراه طلق مات

اصولاً بستر آلومینیومی ال ای دی شاخه‌ای برای انتقال حرارت تولیدشده توسط چیپ های ال ای دی و مقاومت روی آن است. هنگامی‌که میزان جریان مصرفی کم باشد، استفاده از ال ای دی شاخه‌ای به‌تنهایی برای دفع حرارت کافی می‌باشد؛ اما هنگامی‌که جریان کشی بیشتر از ۰/۵ آمپر می‌گردد، نیاز به دفع حرارت است. به همین منظور از پروفیل‌های آلومینیومی مخصوص قرارگیری ال ای دی شاخه‌ای استفاده می‌گردد. این پروفیل‌ها دارای یک شیار هستند که ال ای دی شاخه‌ای درون آن قرار می‌گیرد و با استفاده از تماس این شیار و کف پروفیل، حرارت ال ای دی شاخه‌ای را جذب نموده و به بیرون انتقال می‌دهند.

خمیر سیلیکون
خمیر سیلیکون

هنگامی‌که جریان کشی یک ال ای دی شاخه‌ای یک متری از ۱/۵ آمپر بیشتر شد، برای دفع حرارت بیشتر می‌بایست از پروفیل‌های سنگین‌تر (با وزن ۹۰ گرم) استفاده کرد و همچنین پشت ال ای دی شاخه‌ای را با استفاده از خمیر سیلیکون به پروفیل ارتباط داد، زیرا که خمیر سیلیکون انتقال‌دهنده خوب حرارت است.

از دیگر نکات مهم، این است که برای جلوگیری از نقطه‌نقطه دیده شدن ال ای دی شاخه‌ای، بهتر است از یک طلق شیری مخصوص پروفیل استفاده شود تا نور یکنواختی به دست آید.

211 پرسش و پاسخ

 1. با عرض سلام،سوالی دارم از خدمت شما،میخواستم ال ای دی هایی رو که سه تایی هستن و در تابلو های تبلیغاتی استفاده میشن رو به برق ۱۲ ولت وصل کنم نمیدونم از چه مقاومتی برای جلوگیری از نوسان برق استفاده کنم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • اگر منبع تغذیه مورد استفاده، از کیفیت لازم برخوردار باشد، نوسانات برق شهری بر روی خروجی، بی تأثیر است و عملاً نیاز به استفاده از محافظ نیست. اگر مشکل شما، سوختن بلوکها بعد از مدتی بر روی تابلو می باشد، به این صورت میتوان پاسخ داد که ال ای دی های بلوکی مورد نظر از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. شما می توانید ال ای دی های بلوکی را با مقاومت سری نمایید اما مسأله آنجاست که می بایست برای هر بلوک ۳ عددی، یک مقاومت جداگانه قرار داد اما این کار منجر به کاهش نور ال ای دی های بلوکی می گردد و عملاً استفاده از ال ای دی های بلوکی را بی معنی می نماید.

  • با عرض سلام ، من دو شاخه ال ای دی ۱۲ ولت دارم که هر کدومشون (هر شاخه ) ۳ آمپر هست ، میخواستم بدونم اگر این دو شاخه را به هم وصل کنم به چه آداپتوری نیاز دارم (چند ولت؟ چند آمپر؟) و در ضمن به مقاومت نیاز دارم یا نه ؟

   • دو ضرب در ۳ میشود شش آمپر و همون ۱۲ ولت….از یک آداپتور ۱۲ ولت با جریان دهی بالای ۸ آمپر واقعی استفاده کنید

    • سلام من صد متر ریسه ۱۲ولت خریدم برای تو آب می‌خوام که خطر برق گرفتگی نداشته باشه ولی حالا که نصبش کردم دیدم ۲۲۰ولته با ۲۲۰ ولت روشنش هم کردم یعنی آداپتور برق ۱۲ولت بزارم کار می‌کنه ؟
     ممنون میشم راهنمایی ام کنین چون خطر برق گرفتگی داره

     • نخیر به هیچ عنوان ال ای دی شلنگی ۲۲۰ ولت با آداپتور ۱۲ ولت کار نخواهد کرد و به هیچ عنوان در آب استفاده نفرمایید

     • ۳۵۰ متر ریسه ال ای دی ۲۲۰ دارم میخام از یک سوئیچینگ استفاده کنم تا مجبور نشم تیکه تکیه کنم از چی استفاده کنم؟
      ممنونم میشم پاسخ بدید

   • سلام من یک متر ال ای دی ۱۲ ولت دارم وقتی به آداپتور ۱۲ وصل میکنم بعد از مدتی ال ای دی شروع به خاموش و روشن شدن می‌کنه، حتی آداپتورو و ال ای دی هم عوض کردم ولی بازم قطع و وصل میشه.
    باید چیکار کنم؟

    • آداپتور شما ، احتمالاً خروجی آمپر پایینی دارد. بایستی از یک آداپتور با آمپر بالاتر استفاده کنید.

  • سلام
   من یه شاخه ال ای دی یه متری و هربخشش ستا ال ای دی داره. ۱۲ولت هست و میخواهم با برق،۲۲۰ روشن کنم ولی نمیدونم چ ادابتوری میخاد؟؟؟

  • سلام . من ۴ تا تیکه ۴۰ سانت گرفتم و ۲ تا نور زرد و دوتا سفید برای چراغ قوه به تن باتری ماشین وصل میکنم میخوام بدونم حدودا چند امپر میکشه؟؟

     • سلام باتشکر ازلطف شما ، زیر کابینت های اشپزخانه منزل ال ای دی های نوار المینیومی نصب کردم با ادپتور ده امپر دوسه سالی مشکل نداشتم حالا که ریسه را تعویض کردم شدیدا داغ میشوند طول ریسه حدود ۲/۵ متر است که در سه تکه نصب شده ، ممنون میشم راهنمائی بفرمائید

     • ولتاژ آداپتورتون رو چنانچه فلزی هست با استفاده از پتانسیومتری که روی آداپتور فلزی هست ولتاژ اون رو کم بفرمایید

 2. سلام
  باتشکر از مطالب مفید تون
  عذرمیخوام من برای ال ای دی شاخه ای ۱۴۴۰ از پاور کامپیوتر استفاده کردم.میتونم دو شاخه دیگه هم اضافه کنم به این منبع؟
  سپاسگزارم-سالی پر مهر داشته باشید.

  • بله، با توجه به بالابودن آمپراژ بالای پاور ساپلای کامپیوتر امکان پذیره….برای مثال یک پاور ساپلای ۵۰۰ وات توانایی تأمین یک ولتاژ ۱۲ ولت با آمپراژ نزدیک ۳۸ آمپر رو داره و در بالاترین میزان جریان کشی هر ال ای دی شاخه ای شما به ازای متری ۲ آمپر مصرف دارد

 3. سلام من یک ال ای دی شاخه ای گرفتم با سوئیچینگ دو امپر روشنشون میکنم خیلی داغ میشه بعد دو قسمت از این شاخه رو بریدم با اداپتور ۵۰۰ میلی امپر روشن کردم باز هم زیاد داغ میکنه . میخواستم بدونم داغ کردن زیاد عادیه یا نه ممنون

  • به واسطه توان مصرفی بالای ال ای دی شاخه ای ها( به واسطه نور زیاد)، حتماً از هیت سینک آلومینیومی برای خنک سازی استفاده کنید

   • سلام و خسته نباشید .
    بنده smd خطی رو از پاور ۱۵ امپر گرفتم . هیت سینک هم استفاده کردم ولی باز خطی داغ میکنه . علت چی میتونه باشه

    • سلام
     هیت سینک باید متناسب با توان مصرفی ال ای دی شاخه ای شما باشه…برای مثال وقتی از ال ای دی شاخه ای با جریان کشی هر متر ۲ آمپر استفاده میکنید میبایست هیت سینک شما از کیفیت مناسب برخوردار باشه…همچنین میتونید از خمیر سیلیکون برای اتصال ال ای دی شاخه ای به هیت سینک استفاده کنید

     • اگر منظورتون از لامپ خطی ، ال ای دی شاخه ای هست نوع مرسوم با تراکم ۱۴۴ معمولاً ۲۴ وات هست.

    • سلام
     معمولاً ال ای دی های شاخه ای در حدود ۲ آمپر مصرف دارند. بنابر این ۲۷ چراغ یک متری در حدود ۵۴ آمپر مصرف دارند البته باید در نظر بگیرید به واسطه این آمپر بالا افت ولتاژ زیادی در سیم ها تجربه خواهید کرد که باعث میشه جریانکشیتون خیلی کمتر بشه و احتمال اینکه با آداپتور ۵۰ آمپر به نتیجه برسید زیاد هست.

 4. با سلام و عرض ادب
  بنده از led شاخه ای برای روشنایی خودرو استفاده کردم ولی بعد یک هفته به چشمک زدن افتادن و کم کم شروع به سوختن کردن میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که برای افزایش طول عمل امکان داره خازن .مقاومت. دیمر. یا قطعه الکترونیکی دیگه ای قرار بدم سر مسیر که کمک کنه
  در ضمن برق خودرو بخاطر شارژ و دشارژ همزمان و با توجه به دور موتور میزان شارژ باتری کم و زیاد میشه بین ۱۲تا ۱۴ولت در تلرانس هستش
  ممنون میشم کمکم کنید

  • ولتاژ پایه سلول های اسیدی در حدود ۲.۱ ولت هست. بنابراین با احتساب ۶ سلول سری، ولتاژ شارژ شده باتری خودرو، چیزی در حدود ۱۲.۶ ولت هست اما عموماً به واسطه در مدار بودن باتری خودرو ولتاژ بین ۱۲ تا ۱۴ در حال تغییر هست. بنابراین استفاده از ال ای دی های شاخه ای یا نواری ۱۲ ولت به تنهایی به واسطه افزایش ولتاژ های گاه و بیگاه منجر به سوختن اون ها میشه….بهترین کار به نظرم کاهش دادن ولتاژ بر روی ال ای دی ها هست. شما میتونید دو عدد دیود رو سری کنید با ال ای دی ها تون. یعنی اینکه دو دیود رو پشت سر هم سری کنید و به یک سر ال ای دی شاخه ای ببندید البته جهت دیودها باید در جهت عبور جریان باشه و نه در خلافش…راه دیگه هم استفاده از یکسوسازهای ال ای دی های شلنگی هست که بین برق ورودی و ال ای دی قرار میتونید بدید

   • سلام جناب ، میشه لطفا بگید چطور برقی که ۱۴ ولت به لامپ led میرسه رو چطور و با چه چیزی به ولتاژ ثابت ۱۰ یا ۱۲ ولت برسونیم ؟ ویا ولتاژ از ۱۲ بالا تر نره ؟؟؟؟ممنونم