ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت(بستر آلومینیومی)

ال ای دی شاخه ای سخت 12ولت

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت، عموماً در کاربردهای روشنایی حرفه ای از جمله در روشنایی زیرکابینتی، بالای کابینتی، ویترینی و دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ال ای دی ها ، طول عمر بالایی دارند و به واسطه حجم وسیع استفاده، قیمت مناسبی دارند. ولی باید خاطر نشان کرد که نسبت به ال ای دی های نواری، نیاز به کار بیشتر و تجهیزات جانبی بیشتری دارند.

ال ای دی های خطی ، عموماً به بردهای آلومینیومی یا فیبری مجهز به ال ای دی های اس ام دی گفته می شود که تقریباً، غیر قابل انعطاف بوده و در عرض رایج ۵ میلی متری و ۱۰ میلی متری، موجود می باشند. ضخامت اکثر این ال ای دی های خطی ، ۲ میلی متر می باشد. همچنین خاطر نشان می شود که طول اکثر آنها، ۱۰۰ سانتی متر می باشد.

تراکم ال ای دی های خطی (تعداد  ال ای دی های اس ام دی در یک متر)، ۷۲ می باشد اما در موارد خاصی، این تراکم در اعداد دیگری مثل ۱۴۴ نیز دیده می شود.

ساختار مداری ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های خطی ۱۲ ولت، از ترکیب چندین دسته ۳ تایی از ال ای دی  های سری شده با یک مقاومت تشکیل شده است. این دسته های سه تایی، با هم موازی هستند و قابلیت برش در فواصل هر سه ال ای دی را دارا می باشند.

شمای مداری ال ای دی شاخه ای
شمای مداری ال ای دی شاخه ای

ال ای دی های خطی با برد آلومینیومی، نسبت به مدل با برد فیبری، راحت تر حرارت را دفع می کنند، پس به نسبت، طول عمر بیشتری دارند. همچنین ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی، می توانند درون پروفیل آلومینیومی نصب شوند تا حرارت را به صورت موثرتری دفع نمایند. البته پیشنهاد ما، استفاده از خمیرسیلیکونی انتقال حرارت می باشد تا حرارت این ادوات به صورت موثرتری دفع گردد.

بستر آلومینیومی

مدل های بستر آلومینیومی، ایراداتی هم دارند که از آن جمله می توان از قطع شدن سریع خط الکتریکی به واسطه تنش و خم شدگی بستر آلومینیومی نام برد که در اکثر این موارد با وقوع قطعی و خاموش شدگی ۳عدد ال ای دی پشت سر هم همراه است.

همچنین احتمال اتصال کوتاه در این نوع ال ای دی های شاخه ای بین دو خط +۱۲ ولت و ۰ ولت بسیار زیادتر است زیرا خطوط الکتریکی بر روی بستری یکپارچه و آلومینیومی قرار دارد.

بستر فیبری

ال ای دی های خطی فیبری، معمولاً از یک فیبر فایبرگلاس استفاده می کنند. این نوع فیبرها، دارای قدرت انتقال حرارت نیستند بنابراین طول عمر آنها، به نسبت نوع بستر آلومینیومی کمتر است، اما خطوط الکتریکی روی این نوع ال ای دی ها، کمتر در معرض قطعی ترک و خطوط تغذیه به واسطه تنش و خم شدگی هستند.

خصوصیات گوناگون ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های خطی بر اساس خصوصیاتی چون سایز چیپ، توان مصرفی و تراکم دسته بندی می گردند. در جدول زیر، خصوصیات کاربردی هر دسته نظیر میزان نور تولیدی، بازده و اطلاعاتی دیگر که عموماً بر مبنای سایز چیپ اسم گذاری می شود، دیده می شود.

سایز ال ای دی تراکمجریان مصرفیتوان مصرفیبیشینه شار نوریبازدهاقلام الزامیجریان خروجی آداپتور
۸۵۲۰۷۲۱A۱۲W۱۰۳۵Lm۸۵Lm/Wبروفیل آلومینیوم۱.۲A
۷۰۲۰۷۲۱.۳A۱۸W 1280Lm۷۰Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۱.۵A
۵۶۳۰ دو ردیفه۷۲×۲۱.۸A۲۰W۱۱۲۵Lm۵۵Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۲A
۵۶۳۰۷۲۱A۱۲W 675Lm۵۵Lm/Wپروفیل آلومینیوم۱.۲A
۵۶۳۰۷۲۰.۸A۱۰W 565Lm۵۵Lm/Wپروفیل آلومینیوم۱A
۴۰۱۴۱۴۴۱.۹A۲۳W۲۲۰۰Lm۹۵Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۲.۲A
۲۸۳۵ دو ردیفه۷۲×۲۲.۵A۳۰W۱۵۷۵Lm۵۰Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۳A
جدول مقایسه انواع ال ای دی های شاخه ای

در مطلب ال ای دی های شاخه‌ای ۱۲ ولت-نحوه راه‌اندازی و استفاده صحیح می توان اطلاعات کارامدی راجع به چگونگی استفاده از ال ای دی ها یافت.

فهرست