خانه : مطلب : شناخت ادوات : ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت(بستر آلومینیومی)

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت(بستر آلومینیومی)

ال ای دی شاخه ای سخت 12ولت-بستر آلومینیومی
ال ای دی شاخه ای سخت ۱۲ولت

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت، عموماً در کاربردهای روشنایی حرفه ای از جمله در روشنایی زیرکابینتی، بالای کابینتی، ویترینی و دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ال ای دی ها، طول عمر بالایی دارند و به واسطه حجم وسیع استفاده، قیمت مناسبی دارند. ولی باید خاطر نشان کرد که نسبت به ال ای دی های نواری، نیاز به کار بیشتر و تجهیزات جانبی بیشتری دارند.

ال ای دی های شاخه ای، عموماً به بردهای آلومینیومی یا فیبری مجهز به ال ای دی های اس ام دی گفته می شود که تقریباً، غیر قابل انعطاف بوده و در عرض رایج ۵ میلی متری و ۱۰ میلی متری، موجود می باشند. ضخامت اکثر این ال ای دی های شاخه ای، ۲ میلی متر می باشد. همچنین خاطر نشان می شود که طول اکثر ال ای دی های شاخه ای، ۱۰۰ سانتی متر می باشد.

تراکم ال ای دی های شاخه ای (تعداد  ال ای دی های اس ام دی در یک متر)، ۷۲ می باشد اما در موارد خاصی، این تراکم در اعداد دیگری مثل ۱۴۴ نیز دیده می شود.

ساختار مداری ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت، از ترکیب چندین دسته ۳ تایی از ال ای دی  های سری شده با یک مقاومت تشکیل شده است. این دسته های سه تایی، با هم موازی هستند و قابلیت برش در فواصل هر سه ال ای دی را دارا می باشند.

شمای مداری ال ای دی شاخه ای 12 ولت
شمای مداری ال ای دی شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای با برد آلومینیومی، نسبت به ال ای دی های شاخه ای با  برد فیبری، راحت تر حرارت را دفع می کنند، پس به نسبت، طول عمر بیشتری دارند. همچنین ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی، می توانند درون پروفیل آلومینیومی نصب شوند تا حرارت را به صورت موثرتری دفع نمایند. البته پیشنهاد ما، استفاده از خمیرسیلیکونی انتقال حرارت می باشد تا حرارت ال ای دی شاخه ای به صورت موثرتری دفع گردد.

ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی

ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی، ایراداتی هم دارند که از آن جمله می توان از قطع شدن سریع تحریک به واسطه تنش و خم شدگی ال ای دی شاخه ای نام برد که در اکثر این موارد با وقوع قطعی و خاموش شدگی ۳عدد ال ای دی پشت سر هم همراه است.

همچنین احتمال اتصال کوتاه در این نوع ال ای دی های شاخه ای بین دو خط +۱۲ ولت و ۰ ولت بسیار زیادتر است زیرا خطوط الکتریکی بر روی بستری یکپارچه و آلومینیومی قرار دارد.

ال ای دی های شاخه ای فیبری

ال ای دی های شاخه ای فیبری، معمولاً از یک فیبر فایبرگلاس استفاده می کنند. این نوع فیبرها، دارای قدرت انتقال حرارت نیستند بنابراین طول عمر این نوع ال ای دی های شاخه ای، به نسبت ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی کمتر است، اما خطوط الکتریکی روی این نوع ال ای دی ها، کمتر در معرض قطعی ترک و خطوط تغذیه به واسطه تنش و خم شدگی هستند.

خصوصیات گوناگون ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای بر اساس خصوصیاتی چون سایز چیپ، توان مصرفی و تراکم دسته بندی می گرددند. در جدول زیر، خصوصیات کاربردی هر کدام از این ال ای دی های شاخه ای نظیر میزان نور تولیدی، بازده و اطلاعاتی دیگر، دیده می شود.

سایز ال ای دی شاخه ای تراکم جریان مصرفی توان مصرفی بیشینه شار نوری بازده اقلام الزامی جریان خروجی آداپتور
۸۵۲۰ ۷۲ ۱A ۱۲W ۱۰۳۵Lm ۸۵Lm/W بروفیل آلومینیوم ۱٫۲A
۷۰۲۰ ۷۲ ۱٫۳A ۱۸W  ۱۲۸۰Lm ۷۰Lm/W پروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون ۱٫۵A
۵۶۳۰ دو ردیفه ۷۲×۲ ۱٫۸A ۲۰W ۱۱۲۵Lm ۵۵Lm/W پروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون ۲A
۵۶۳۰ ۷۲ ۱A ۱۲W  ۶۷۵Lm ۵۵Lm/W پروفیل آلومینیوم ۱٫۲A
۵۶۳۰ ۷۲ ۰٫۸A ۱۰W  ۵۶۵Lm ۵۵Lm/W پروفیل آلومینیوم ۱A
۴۰۱۴ ۱۴۴ ۱٫۹A ۲۳W ۲۲۰۰Lm ۹۵Lm/W پروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون ۲٫۲A
۲۸۳۵ دو ردیفه ۷۲×۲ ۲٫۵A ۳۰W ۱۵۷۵Lm ۵۰Lm/W پروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون ۳A

درباره اصلانی

ببینید

نورپردازی کشوی کابینت

نورپردازی کشو

کشو، یک جعبه ۵ وجهی با سقف باز است که درون یونیت قرار می‌گیرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *