ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت(بستر آلومینیومی)

12
98
ال ای دی شاخه ای سخت 12ولت

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت، عموماً در کاربردهای روشنایی حرفه ای از جمله در روشنایی زیرکابینتی، بالای کابینتی، ویترینی و دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ال ای دی ها، طول عمر بالایی دارند و به واسطه حجم وسیع استفاده، قیمت مناسبی دارند. ولی باید خاطر نشان کرد که نسبت به ال ای دی های نواری، نیاز به کار بیشتر و تجهیزات جانبی بیشتری دارند.

ال ای دی های شاخه ای، عموماً به بردهای آلومینیومی یا فیبری مجهز به ال ای دی های اس ام دی گفته می شود که تقریباً، غیر قابل انعطاف بوده و در عرض رایج ۵ میلی متری و ۱۰ میلی متری، موجود می باشند. ضخامت اکثر این ال ای دی های شاخه ای، ۲ میلی متر می باشد. همچنین خاطر نشان می شود که طول اکثر آنها، ۱۰۰ سانتی متر می باشد.

تراکم ال ای دی های شاخه ای (تعداد  ال ای دی های اس ام دی در یک متر)، ۷۲ می باشد اما در موارد خاصی، این تراکم در اعداد دیگری مثل ۱۴۴ نیز دیده می شود.

ساختار مداری ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای ۱۲ ولت، از ترکیب چندین دسته ۳ تایی از ال ای دی  های سری شده با یک مقاومت تشکیل شده است. این دسته های سه تایی، با هم موازی هستند و قابلیت برش در فواصل هر سه ال ای دی را دارا می باشند.

شمای مداری ال ای دی شاخه ای
شمای مداری ال ای دی شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای با برد آلومینیومی، نسبت به مدل با برد فیبری، راحت تر حرارت را دفع می کنند، پس به نسبت، طول عمر بیشتری دارند. همچنین ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی، می توانند درون پروفیل آلومینیومی نصب شوند تا حرارت را به صورت موثرتری دفع نمایند. البته پیشنهاد ما، استفاده از خمیرسیلیکونی انتقال حرارت می باشد تا حرارت این ادوات به صورت موثرتری دفع گردد.

بستر آلومینیومی

ال ای دی های شاخه ای آلومینیومی، ایراداتی هم دارند که از آن جمله می توان از قطع شدن سریع خط الکتریکی به واسطه تنش و خم شدگی بستر آلومینیومی نام برد که در اکثر این موارد با وقوع قطعی و خاموش شدگی ۳عدد ال ای دی پشت سر هم همراه است.

همچنین احتمال اتصال کوتاه در این نوع ال ای دی های شاخه ای بین دو خط +۱۲ ولت و ۰ ولت بسیار زیادتر است زیرا خطوط الکتریکی بر روی بستری یکپارچه و آلومینیومی قرار دارد.

بستر فیبری

ال ای دی های شاخه ای فیبری، معمولاً از یک فیبر فایبرگلاس استفاده می کنند. این نوع فیبرها، دارای قدرت انتقال حرارت نیستند بنابراین طول عمر آنها، به نسبت نوع بستر آلومینیومی کمتر است، اما خطوط الکتریکی روی این نوع ال ای دی ها، کمتر در معرض قطعی ترک و خطوط تغذیه به واسطه تنش و خم شدگی هستند.

خصوصیات گوناگون ال ای دی های شاخه ای

ال ای دی های شاخه ای بر اساس خصوصیاتی چون سایز چیپ، توان مصرفی و تراکم دسته بندی می گردند. در جدول زیر، خصوصیات کاربردی هر دسته نظیر میزان نور تولیدی، بازده و اطلاعاتی دیگر که عموماً بر مبنای سایز چیپ اسم گذاری می شود، دیده می شود.

سایز ال ای دی شاخه ایتراکمجریان مصرفیتوان مصرفیبیشینه شار نوریبازدهاقلام الزامیجریان خروجی آداپتور
۸۵۲۰۷۲۱A12W1035Lm85Lm/Wبروفیل آلومینیوم۱٫۲A
7020721.3A18W 1280Lm70Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۱٫۵A
5630 دو ردیفه۷۲×۲۱٫۸A20W1125Lm55Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۲A
5630721A12W 675Lm55Lm/Wپروفیل آلومینیوم۱٫۲A
5630720.8A10W 565Lm55Lm/Wپروفیل آلومینیوم۱A
40141441.9A23W2200Lm95Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۲٫۲A
2835 دو ردیفه۷۲×۲۲٫۵A30W1575Lm50Lm/Wپروفیل آلومینیوم+ خمیر سیلیکون۳A

12 COMMENTS

 1. با سلام و تشکر از مطالب خوبتان. حداکثر چند شاخه از ال ای دی های دو ردیفه را می توان بدون مشکل پشت سر هم بست ( با هم سری کرد)

  • بسته به میزان جریان کشی ال ای دی شاخه ای، متفاوت هست. برای مثال، در ال ای دی شاخه ای های تراکم بالا، وقتی شما ۳ شاخه را پشت سر هم اتصال می دهید، متوجه خواهید شد که نور ابتدای مسیر، نسبت به نور انتهایی، بیشتر است. هر چه جریان کشی ال ای دی شاخه ای مورد استفاده کمتر باشد، تعداد بیشتری را می توان، پشت سر هم، متصل نمود.

 2. سلام من یک اداپتور ۱۲ولت ،
  ۱۰امپر رو به شش ال ای دی که جمعا پنچ متر میشه وصل کردم یعنی سه تا سه تا به هم وصل کردم و به اداپتور وصل کردم ولی تا چهار روز خوب بود الان میزنم به برق چند ثانیه روشن میشه بعد کاملا خاموش میشه .یعنی اداپتور سوخته ؟میشه راهنمایی کنین

  • سلام
   به نظر میرسه که آداپتوری که استفاده کردید کمتر از ۱۰آمپر را تحویل میده. متأسفانه اکثر آداپتورهایی که در بازار موجوده، جریانی که خروجی میدن کمتر از چیزی هست که روش نوشته شده. پیشنهاد میکنم با یک آداپتور قویتر (برای مثال۱۵ آمپر) تست کنید.

 3. با سلام.میشه بفرمایید دیود های نوری که در ال ای دی های شاخه ای بکار رفته با دیود نوری که در لامپ های ال ای دی بکار رفته فرق دارن یا نه؟میشه از دیود های اونها بجای دیود های سوخته لامپ استفاده کرد؟

  • بله میتونید استفاده کنید…تنها به دو نکته باید توجه کنید.۱-هنگام برداشتن دیود از روی ال ای دی شاخه ای مراقب باشید که صدمه ای به آن وارد نکنید ۲- دیودها جهت مثبت و منفی دارند که باید در هنگام مونتاژ رعایت بشه

 4. سلام
  میزان لوکس یک شاخه اس ام دی چقدره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • میزان لوکس به فاصله لامپ از سطح نورتابیده شده بستگی داره…چنانچه سطح نزدیکتر به منبع نور باشه لوکس بیشتری داره…در لامپ معیار موجود لومن هست

 5. سلام
  من حدود ۶۰ سانتیمتر از ال ای دی نواری منعطف را که ۰٫۵ آمپر جران نیاز دارد را به وسیله آداپتور ۱۲ ولت ۱ تا ۳ آمپر تغذیه می کنم ولی بعد از چند دقیقه یک ردیف ۳ تایی از شاخه چشمک زن میشود و به مرور نور آن ردیف کم می شود حتی با تعویض ال ای دی و منبع تغذیه هم این مشکل رخ میدهد! علت چیست؟

نظر خود را ثبت کنید

نظر بدهید
نام خود را وارد نمایید